צים – אוניית “שלום”

אומנם היא טבעה ממזמן ולאמיתו של דבר אפילו הרבה מאוד זמן לפני שטבעה באמת פיזית אבל הגיע הזמן ל”העלות אותה ממצולות הים”.

כתב ותיחקר: הדי אור

צים – אוניית “שלום”

כבר בתחילת מאמר זה אכתוב שלא שטתי באוניית פאר זו וכן שיש מאמרים מקיפים הרבה יותר ממאמר קצר זה. אין אני מתכוון לכתוב על ההיסטוריה של אוניה זו אלא מספר נקודות בלבד ובקצרה.

אוניית הנוסעים “שלום” נכנסה לשירות בחברת “צים” בשנת 1964. האוניה היתה מפוארת ובסטנדרטים גבוהים ביותר. האוניה קושטה ביצירות אומנות מהעולם וכן של מיטב האמנים הישראלים של אותה התקופה. האוניה יכלה להכיל 1000 נוסעים ועוד 500 אנשי צוות.

בואה של האוניה עוררה התרגשות רבה בישראל. נבחרה ועדה שתבחר את שמה. השקתה היתה אירוע מכובד בהשתתפות חברי כנסת ואישי ציבור רבים. השירות הבולאי הנפיק בול לכבודה וכן חובר שיר מיוחד שהושר בפי שלישית גשר הירקון.

באוניה שהגיעה ארצה היו בה 2 מטבחים. כשר ולא כשר. לדעתי, כיהודי חילוני לחלוטין, אני מרגיש כי שם התחלנו להפסיד את המדינה לדת. המפלגות הדתיות צעקו וזעקו הכיצד באוניה שכזו יוגש אוכל לא כשר ואיימו בהתפטרות מהממשלה וכפי שכתבתי שם התחלנו את התהליך שמחריף מפעם לפעם. המטבח הלא כשר נסגר והאוניה הגישה רק אוכל כשר.

לאחר מספר שנים בודדות של דישדוש והפסדים כבדים בשנת 1967 האוניה נמכרה לחברה גרמנית. המכירה התקבלה בזעם רב וחברי כנסת כינו את היום הזה יום של צער ועלבון לישראל ולכל היהודים. האמן דני קרוון ביקש את ציוריו בחזרה. לאחר מכירה זו לחברה הגרמנית האוניה עברה מספר ידים. בשנת 2001 נגררה האוניה לגריטה ובאזור כף התקווה הטובה טבעה סופית.

וזה סוף הסיפור. מספר תמונות מההשקה הראשונית של האוניה. מספר תפריטים שהוגשו לאורך השנים באוניה. גלויות ועוד וכל אלו מתוך האוסף האישי שלי להנאתכם

קרדיט: הדי אור

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email

קבוצות "האספן" בפייסבוק

האספן

האספן

אנחנו תמיד שמחים לכל עזרה בשידרוג תוכן האתר, במידה ואתם רוצים לתרום תוכן איכותי, מאמרים מעניינים או סתם לשאול שאלה, אתם מוזמנים ליצור קשר

כתיבת תגובה

קטגוריות אספנות

קטגוריות

מאמרים נוספים

הסרט הכחול

תיחקר וכתב: הדי אור “בחודש אוגוסט 1958 משרד הבריאות פרסם מודעה שהוא ממליץ לבקר במסעדה בעלת “הסרטהכחול” לכל מכרי ידידי וחברי.מבקש שתסירו את החיוך מפניכם

קרא עוד »

מוצרים נבחרים בחנות

מציג 1–4 מתוך 20 תוצאות

  1. פרסום תוכן שיווקי כרוך בתשלום
  2. אסור לצרף תמונות מהאינטרנט ללא זכויות יוצרים
  3. חובה לציין מקורות במידה ולקחתם חומר מאתרים אחרים
  4. אין לפרסם תכנים פורנוגרפים
  5. אין לפרסם ספאם

רוצים לתרום תוכן איכותי, לספר על אוספכם, לפרסם כתבה או מאמר בתחום האספנות?

אינדקס עסקים - חבילת הזהב

אינדקס עסקים - חבילת הכסף