פסח – חג פסח שמח דרך פריטי האספנות השונים שלי

מאמר קצר וברכות לחג שמח ומהנה לכולנו

כתב ותיחקר: הדי אור

קצת היסטוריה. ממש קצת. פסח הוא אחד משלושת הרגלים. כאשר בית המקדש היה קיים היו עולים לירושלים ב-פסח, שבועות וסוכות. פסח הוא חג המציין את יציאת בני ישראל מעבדות במצרים לחירות (וזאת הסיבה למה צריך להכשיר את הבית ולעבוד כמו עבדים בשביל חג זה?).

פסח הוא אחד החגים המועדפים עלי (אוהב גם את פורים ואת לג בעומר). ליל הסדר, כישראלי ויהודי חילוני לחלוטין, הוא ערב בחיק המשפחה המורחבת בימים שהם לא ימי קורונה ו/או שאתה ראש הממשלה ואז אתה יכול לחוג בחיק המשפחה המורחבת. נכון שיש בערב זה הכנות רבות אבל הוא ערב מקסים. הסיפור** מעניין, השירים טובים, החברותה נהדרת וביחוד בראש ובראשונה האוכל (שלוקח קצת זמן להגיע אליו) נהדר (ביחוד של אשתי ובנוסף, בלי להתחשב בתוצאות, אני אוהב מצות). לאלו שמפחדים להשמין בליל הסדר ובחג תשתו כוסית אחת – או שתיים – לפני הארוחה. כידוע תמיד אלכוהול טוב מבריח את הפחד.

*בפריטי האספנות שלי מופיעים מגוון רחב של נושאים. במבחר מפריטי כרמל מזרחי שהוא חלק נכבד מאוסף פריטי אלכוהול שלי (מודעות, הגדות, פרוספקטים בקבוקים ועוד). בתמונות מכפר הנוער בן שמן משנת 1937 בהופעה של התלמידים לפסח. הגדות שקשורות לאוספים כאלו ואחרים. בהגדות יש את ההגדה המקסימה של דן ריזינגר שלצערי לא קשור לשום אוסף ולשום “לא אוסף” אבל היא מקסימה אז נשארת כמגדלור בודד אצלי וכנ”ל ההגדה של בצלאל. ברור שיש את ההגדות של האלכוהול ושל אל על משנות החמישים. מודעות מתוך עיתונים שונים לחג וכן מתוך עיתונים הומורסיטים משנת 1929 ו-1934 “ביד חזקה” וה-“חרטומים”. מודעות שונות של שמן, בר לוי, מכבסה, חברת הכרם וברור שיר הלל של תה ליפטמן לחג. כמו כן תויות של בקבוק אלכוהול לחג וגם תפריט של חברת צים לליל הסדר שנערך בכפר המכביה ועוד פריטים שונים.

** הסיפור. ציינתי קודם בשתי כוכביות כי בקריאת ההגדה הסיפור מעניין. האם חשבת פעם הכיצד זה שהוא גיבור ההגדה, משה, הוא לא גיבור ההגדה ומוזכר בה בסך הכל פעם אחת בלבד? (“ויאמינו בה’ ובמשה עבדו”) שאלה טובה אהאה? יש תשובות אבל אתן לכם לחפש.

ואסיים בעוד 2 בדיחות (הראשונה היתה בקשר להסרת הפחד מהשמנה בליל הסדר). אב אחד מתקשר מספר ימים לפני ערב הסדר, לבנו שחי בלוס אנגלס ואומר לו בני רציתי להגיד לך כי נשבר לי אחרי כל כך הרבה שנים לחיות עם אימך ואני בימים הקרובים מתכוון להתגרש ממנה. הבן מתחיל לצרוח על אביו. אבא לא. איך אתה יכול לעשות זאת? אתם חיים ביחד כבר קרוב לארבעים שנה. אל תעשה כלום אני כבר מגיע לארץ ונדבר על זה. לאחר מכן האב מתקשר לביתו הגרה בניו יורק ומודיע לה כי נשבר לו מהחיים האומללים עם אמא ובימים הקרובים הוא הולך לפתוח תיק ברבנות בדרישה להתגרש. מיד היא צועקת אבא אל תעשה כלום אני כבר מגיעה לארץ ומנתקת את השיחה. האב פונה לאשתו בחיוך ואומר לה הפעם הם סוף כל סוף  מגיעים לליל הסדר ועל חשבונם !!!!

הבדיחה הנוספת היא במשפחה דתית בפסח אמא אחת נכנסת לחדר של בנה ורואה אבקה לבנה מפוזרת על השולחן. היא צורחת עליו מה זה האבקה הלבנה הזו. הבן עונה לה זה הרואין. עונה האמא אוי נרגעתי לרגע חשבתי שזה קמח.

אז אסיים בברכת חג שמח מענג וכשר למי שרוצה

קרדיט: הדי אור

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email

קבוצות "האספן" בפייסבוק

האספן

האספן

אנחנו תמיד שמחים לכל עזרה בשידרוג תוכן האתר, במידה ואתם רוצים לתרום תוכן איכותי, מאמרים מעניינים או סתם לשאול שאלה, אתם מוזמנים ליצור קשר

כתיבת תגובה

קטגוריות אספנות

קטגוריות

מאמרים נוספים

הסרט הכחול

תיחקר וכתב: הדי אור “בחודש אוגוסט 1958 משרד הבריאות פרסם מודעה שהוא ממליץ לבקר במסעדה בעלת “הסרטהכחול” לכל מכרי ידידי וחברי.מבקש שתסירו את החיוך מפניכם

קרא עוד »

מוצרים נבחרים בחנות

מציג 1–4 מתוך 20 תוצאות

  1. פרסום תוכן שיווקי כרוך בתשלום
  2. אסור לצרף תמונות מהאינטרנט ללא זכויות יוצרים
  3. חובה לציין מקורות במידה ולקחתם חומר מאתרים אחרים
  4. אין לפרסם תכנים פורנוגרפים
  5. אין לפרסם ספאם

רוצים לתרום תוכן איכותי, לספר על אוספכם, לפרסם כתבה או מאמר בתחום האספנות?

אינדקס עסקים - חבילת הזהב

אינדקס עסקים - חבילת הכסף