משחקי קלפים

“ללא תשומת לב הילד המשחק רואה ולומד שמות סופרים מפורסמים של אותה תקופה”

כתב ותיחקר: הדי אור

הדי אור – היסטוריה ישראלית על המדף

לנו ילדי שנות החמישים והשישים משחקי קופסה ומשחקי רביעיות בקלפים נראו משחקים פשוטים או מורכבים, קלים או קשים וסיפקו לנו שעות של כייף והנאה. אבל להורינו (וברור שליצרנים השונים) משחקי קופסה היו עם מטרה חינוכית ולימודית וככל שהיה מוצלח יותר ופופלארי יותר בהתאם לכך גם היה בעל הצלחה מסחרית גדולה יותר. ובנוסף, להורים, שקט מהילדים לזמן מה. כנראה המשחק הבסיסי של רביעיות הומצא בהולנד אבל אם לא היה מומצא שם היה מומצא במקום אחר כי משחקים אלו פשוטים ליצור ופשוטים למשחק.

כל שחקן מקבל רביעיית קלפים ומטרתו להשלים רביעיית קלפים. צורת המשחק משתנה ממשחק למשחק כגון לקיחת קלף מהקופה, דרישה להשלמה משחקן אחר ועוד. אבל כעיקרון צריך להשלים רביעיה מאותה סידרה, מאותו צבע, מאותה דמות וכו. בדרך כלל כמות הקלפים היתה 28 קלפים שונים אשר משלימים לרביעיית קלפים מאותו סוג.

הדי אור – היסטוריה ישראלית על המדף

כמות משחקי הקלפים של הרביעיות גדולה (חלק יש לי ב”לא אוסף” קלפי משחק וחלק יש לי חלקי וחלק אין לי אפילו חלק אחד). משחק  “הספרן” (שיש לי מושלם) הוא דוגמה למשחק חינוכי לימודי בצורה מושלמת. כאן צריך לשחק ולהתאים בקלפים השונים את שם הסופר לשם הספר. ללא תשומת לב הילד המשחק רואה ולומד שמות סופרים מפורסמים של אותה תקופה וגם מספר יצירות שלהם. WIN WIN WIN. גם הילדים לומדים. גם הילדים משחקים וגם שקט להורים. יש את המשחקים שהיום לא היו עוברים את הפוליטקל קורקט כגון, חושם, למך, כושי וכו וכן משחקים כגון דגלי העולם, פרחי ארץ ישראל, נופי הארץ, עולם החי, פניני חכמינו, עולם התורה, גדולי המדע, מעולם הצלילים ועוד. משחק אחד שמאוד הייתי רוצה שיהיה ברשותי גם בגלל שמו וגם בגלל נדירותו הוא חמור חמורתיים ומטרתו השלמת הזוגות של זכר ונקבה ולמידת שמות החיות של הזכרים והנקבות שלא תמיד זה מר וגברת חחח.

ולאחר כל ההקדמה והמאמר הארוך אני דווקא רוצה להתיחס למשחק קלפים אשר הוא לא רביעיות. משחק זוגות לילדים שהוא הרבה יותר נדיר. משחק “דגלים” על ידי הוצאת דעת. המשחק מכיל 25 קלפים שמתוכם 24 זוגות ואחד בודד שנקרא “צועני בלי מולדת”. בקצרה חוקי המשחק כל אחד צריך להוציא מהשכן לימינו קלף אחד וברגע שהצליח ליצור צמד קלפים מאותה סידרה (לא רביעיה) הוא מניח אותה על השולחן. זה שלא הצליח שיקחו ממנו את הקלף הצועני מידו ושנשאר עם הצועני בידו בסוף המשחק הוא המפסיד ונשאר צועני ללא מולדת. גם משחק הדב השחור (שאין לי) כנראה הוא פחות או יותר באותו מבנה של משחק זוגות התאמתה זכר ונקבה.

מקווה שנהנתם. ויאללה ללכת לשחק.

קרדיט: הדי אור

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email

קבוצות "האספן" בפייסבוק

האספן

האספן

אנחנו תמיד שמחים לכל עזרה בשידרוג תוכן האתר, במידה ואתם רוצים לתרום תוכן איכותי, מאמרים מעניינים או סתם לשאול שאלה, אתם מוזמנים ליצור קשר

כתיבת תגובה

קטגוריות אספנות

קטגוריות

מאמרים נוספים

הסרט הכחול

תיחקר וכתב: הדי אור “בחודש אוגוסט 1958 משרד הבריאות פרסם מודעה שהוא ממליץ לבקר במסעדה בעלת “הסרטהכחול” לכל מכרי ידידי וחברי.מבקש שתסירו את החיוך מפניכם

קרא עוד »

מוצרים נבחרים בחנות

מציג 1–4 מתוך 20 תוצאות

  1. פרסום תוכן שיווקי כרוך בתשלום
  2. אסור לצרף תמונות מהאינטרנט ללא זכויות יוצרים
  3. חובה לציין מקורות במידה ולקחתם חומר מאתרים אחרים
  4. אין לפרסם תכנים פורנוגרפים
  5. אין לפרסם ספאם

רוצים לתרום תוכן איכותי, לספר על אוספכם, לפרסם כתבה או מאמר בתחום האספנות?

אינדקס עסקים - חבילת הזהב

אינדקס עסקים - חבילת הכסף