נוסטלגיה ישראלית על גבי חותמות ומעטפות ישראל – איציק אביטל

נראה שהקורונה שגרמה לכולנו לשבת בבית גם גרמה להתעניינות מחודשת בארגזי ואלבומי הבולים שיש לאנשים בבית . המפגש המחודש עם חומר בולאי שהונפק  כבר לפני 70 שנה ואף יותר מעורר ריגושים ולעיתים מניע גם את היורשים הצעירים לחדש את התחביב ולהמשיך לאסוף . הרבה גם מתעניינים בשווי הירושה אך על פי רוב רובם מתאכזבים לגלות שמעבר לערך הנוסטלגי – אין שווי כספי משמעותי.

במאמר להלן אביא סקירה קצרה וקצת דוגמאות מצולמות מהאוסף הפרטי שלי של המעטפות שיורשים עשויים לפגוש באלבומים .אספר על האופן שבו תחום האיסוף הבולאי היה והינו שותף בהנצחת אירועים שונים שהתרחשו במדינת ישראל ושפורטים לנו על נימי הנוסטלגיה . במאמר הקודם נתתי כמה כללי אצבע על אופן התמחור של בולי ישראל. כתבתי גם שאותם כללים חלים ברובם על מעטפות יום ההופעה ועל כן לא ארחיב על כך כאן ולא אתייחס לתמחור רק אציין שכמו כל דבר בשוק, המחיר נקבע לפי היצע וביקוש ולפי מצב ה”סחורה” ובשונה מבולים בהם כמות ההנפקה הרשמית מפורסמת וידועה לכל – במעטפות שהונפקו באופן פרטי לא תמיד יש תיעוד או מספור וגם אם יש מספור על גבי המעטפה הוא לא בהכרח תואם לכמות שהודפסה בפועל וכמובן שמאוד מאוד קשה לתמחר “נוסטלגיה” .

אקדים ואכתוב שבפני האספנים בתחום הזה ניצבים כמה אתגרים בנוגע לחומר הבולאי שיוזכר כאן האתגר הראשון הוא השימור. הנייר חשוף לפגעים שונים כגון רטיבות, עש ,מכרסמים, קרעים ,קימוט וכדומה. הבולים שמודבקים על המעטפות עשויים להיות נגועים בפטריית חלודה שפוגעת ועשויה להשחית את כל המעטפה. אתגר נוסף הוא ההתמודדות עם הכמות וההחלטה מה כן ומה לא נכנס לאוסף. מראשית המדינה ועד היום הונפקו אלפי מעטפות שונות. אם רוצים לתת “מקום של כבוד” לכל פריט ולהציגו יש צורך באלבומים (והרבה) שתופסים הרבה מקום.   

פרסומת

ניתן לחלק את המעטפות מישראל לכמה קבוצות ( מצורפות תמונות לדוגמא ).

 • מעטפות יום הופעת הבול. מעטפות שהונפקו ע”י הדואר או על ידי גופים פרטיים ועליהן בול/ים   ,מוחתמים בחותמת שנושאת את תאריך הנפקת הבול ועליהן על פי רוב איור הקשור בקשר נושאי לנושא הבול .כמו כן תופיע על המעטפה חותמת עליה כתוב “יום ההופעה”.
צילום: איציק אביטל

מעטפת יום הופעת סדרת הבולים הראשונה “דואר עברי”

 • מעטפות לפתיחת סניפי דואר ללא איור.  מעטפות מבוילות ללא איור ושמוחתמות בחותמת הסניף ותאריך הפתיחה שלו.
 • מעטפות מאוירות לפתיחת סניפי דואר.  מעטפות מבוילות עם איור או צילום ושמוחתמות בחותמת הסניף ותאריך הפתיחה שלו.
צילום: איציק אביטל

                                 מעטפה לציון פתיחת דואר “שער העמקים” 1949

 • מעטפות לחותמת ארוע ללא איור.- מעטפה מבויילת בבול “רגיל” ועליה חותמת אירוע בלבד.
צילום: איציק אביטל

 מעטפה לרגל תערוכת “כיבוש השממה” 1953

 • מעטפות מאוירות לחותמת ארוע   – מעטפות ועליהן יש איור או צילום שקשור לחותמת הארוע המצוין.
צילום: איציק אביטל

   מעטפת “זימון”(ראה להלן) לרגל כינוס הקונגרס הציוני ה23 1951

 • מעטפות נצחון – מעטפות עם או בלי איורים שהוחתמו בערים ערביות בתקופה שלאחר מבצע קדש ובעיקר לאחר מלחמת ששת הימים.
צילום: איציק אביטל
 • מעטפות ש”עברו בדואר” ומעטפות  TO-PAY”” .מעטפות מבוילות ומוחתמות ועליהן כתובת נמען וחותמת ביטול לבולים  שנשלחו באמת ולא הוכנו לצורך מסחרי . תחת קטגוריה זו נכנסות גם מעטפות שנשלחו מחברות מסחריות ועליהן לוגו או חותמת פרטית של החברה  וכן מעטפות “TO PAY” – שהן מעטפות שהגיעו אל הנמען אבל השולח לא הדביק את כל סכום המשלוח ועל כן הדואר החתים על המעטפה סימן (בד”כ את האות T ) ואז הנמען נאלץ להוסיף בולים בגובה הסכום החסר.סוג מעטפות זה נאסף ע”י אספנים שתחום האיסוף שלהם הוא הסטוריה בולאית.
צילום: איציק אביטל

 מעטפה “TO PAY ” שנשלחה מאנגליה לירושלים ונדרשה תוספת תשלום של 10 מיל.מבויילת בבול דמי דואר בעריך של 10 מיל .ניתן לראות כיתוב בכתב יד את האות T ולידה 10

 • “גלויות מירב – MAXICARDS” –  או בשמם הנוסף גלויות תכליל אמנם אינן מעטפות ,אך ניתן להכלילן בקטגוריה זו.

גלויות אלו מכילות 3 רכיבים (“מירב” כתוצאה של התאמה מירבית ) ההופכים אותן לפריט אספני .על גלויה מצולמת או מאויירת מודבק בול כשנושא הציור תואם לנושא הבול והבול מוחתם בחותמת הרשמית המעוטרת שהוציא הדואר לרגל הופעת הבול כך שכל האלמנטים בפריט מתחברים באופן נושאי וגראפי. “גלויות מירב – MAXICARDS” מונפקות גם ע”י דואר ישראל וגם ע”י אספנים פרטיים.

צילום: איציק אביטל

גלויית מירב ליום הופעת הבול “שמורות טבע בישראל – גמלא” 1990

 • ·         “מעטפות שי” – אלו מעטפות ארוע שנתנו כשי למבקרים בתערוכות וכנסים שונים. דומות בעיקרן למעטפות הארוע לעיל אך בתוספת חותמת “שי”.
 • ·         “מעטפות משרד הבטחון” – מעטפות בפורמט גדול ומקושט שמחולקות למשפחות שכולות פעם בשנה ע”י משרד הבטחון ובתוכן אגרת למשפחות מאת שר הבטחון.
צילום: איציק אביטל
 • ובטח יש עוד קטגוריות שלא הזכרתי כאן והקוראים מוזמנים לשלוח אליי בתגובות  מידע נוסף.

פריטים נוסטלגיים אלו נעשים ונאספים מקום המדינה ועד ימינו בעיקר על ידי רשות הדואר וע”י סוחרים ואספנים פרטיים הן לצורך מסחרי והן כחלק מעיצוב הלאומיות המתגבשת.

מאז ראשית ימי המדינה כל אירוע היה “סיבה למסיבה” או יותר נכון – עילה להנפקת חותמת ובעקבותיה מעטפה ועוד פריטים בולאים שונים. כל הופעת בול חדש, כל פתיחת סניף דואר בכל יישוב או כל הקמת קו דואר נע הונצחו במעטפה לרגל האירוע. כל אירוע לאומי או תערוכה כזו או אחרת שנפתחה כאן, כל תאריך בעל משמעות לאומית או ציון הישג לאומי כזה או אחר וכמובן כל ציון יום לזכר אישיות ציונית הונצח .כמות נכבדה של מעטפות הונפקה בחגיגות העשור לישראל ,בביקור האפיפיור ב1964 וכמובן לרגל הסכם השלום עם מצרים. גם טיסתו של אילן רמון ז”ל לחלל זכתה להנצחה רבה במעטפות ושאר פריטי דואר. לא רק אירועים הונצחו. גם משימות לאומיות כגון עידוד התיירות, רכישת השכלה, סיוע לילדי העולים או קריאה לציבור לתרום דם או לתרום כסף לחיזוק היישוב הציוני ,כל אלה הונצחו על גבי חותמות ומעטפות .

צילום: איציק אביטל

                        עידוד הציבור לרכישת “השקל הציוני” – תרומה לחיזוק היישוב

החותמות שימשו סוג של אמצעי להעברת מסר לציבור וכלי לעיצוב תודעת החברה המתגבשת. באתר המצוין של התאחדות בולי ישראל ניתן למצוא את כל חותמות הארוע וחותמות יום ההופעה שיצאו בישראל עד היום.

בתחילה ,על פי רוב, לא היה קשר נושאי בין הבולים שהודבקו על המעטפות  לבין הנושא המונצח ואולם במהלך השנים התפתח גם תחום זה והמאיירים וגם הצלמים ניסו לייצר מעטפות ארוע סביב נושא הבול .

נתח נכבד מהמעטפות המאוירות שהונפקו בעשורים הראשון והשני יצאו ע”י מר איזידור סימון(זימון) איורים אלו מאוד ייחודיים ובעלי עיצוב אסטתי מרשים על אף שהודפסו בטכנולוגיה ישנה  .מעטפות זימון נחשבות בימינו ליותר מבוקשות . איזידור זימון גם ערך והוציא לאור קטלוג בולים שעד היום נחשב כספר חובה לכל מי שחוקר את תולדות הבולאות הישראלית. בהמשך קמו להם עוד אספנים וסוחרים שהנפיקו מעטפות ארוע בעיצובים שונים ובטכנולוגיות דפוס מתקדמות. 

בעשורים הראשונים היה תחביב הבולאות מאוד נפוץ ובצידו היתה גאווה לאומית מאוד גדולה. בשל כך כמות המעטפות שהונפקה היתה גדולה מאוד והודפסו אלפי עותקים מכל פריט. הביקוש היה עצום, אספנים ישראלים גם בארץ וגם בעיקר בארה”ב הכניסו לאוסף שלהם כל פריט שכזה .

לאחר מבצע קדש ובעיקר לאחר מלחמת ששת הימים כשהתאפשר להגיע לאזורים חדשים שהיו תחת הממשל הצבאי הישראלי החדש, פרחה לה תעשייה שלמה של “מעטפות נצחון” שהנציחו את פתיחת בתי הדואר בערים הללו.

צילום: איציק אביטל

                        ביקור הנשיא סאדאת -1977

בעשורים האחרונים יש עלייה בהתעניינות ב”גלויות מירב” אבל יש ירידה משמעותית במספר האספנים וירידה גדולה בביקוש למעטפות יום ההופעה ולמעטפות הארוע .על כן כמות  המעטפות שכן מונפקות קטנה יותר. אולי זה יוביל בעתיד לביקוש ועליית ערך בשל הכמות הקטנה שתהיה בשוק .

צילום: איציק אביטל

    מעטפה בהנפקה פרטית לבול “ברכת כהנים בכותל” – איור : ימית אושינסקי

אני מאמין וגם מקווה שבעתיד עוד תהיה עדנה לתחום האיסוף הזה ועל אף כל אתגרי האיסוף שציינתי בפתיחה יקומו אספני נוסטלגיה חדשים ויביאו פריחה מחודשת לתחום וינחילו את חיבתם לנוסטלגיה גם ליורשיהם. 

Gamla.Stamps@gmail.com / קרדיט: איציק אביטל

פרסומת

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email

קבוצות "האספן" בפייסבוק

itzik.avital

itzik.avital

אנחנו תמיד שמחים לכל עזרה בשידרוג תוכן האתר, במידה ואתם רוצים לתרום תוכן איכותי, מאמרים מעניינים או סתם לשאול שאלה, אתם מוזמנים ליצור קשר

כתיבת תגובה

קטגוריות אספנות

קטגוריות

מאמרים נוספים

הסרט הכחול

תיחקר וכתב: הדי אור “בחודש אוגוסט 1958 משרד הבריאות פרסם מודעה שהוא ממליץ לבקר במסעדה בעלת “הסרטהכחול” לכל מכרי ידידי וחברי.מבקש שתסירו את החיוך מפניכם

קרא עוד »

מוצרים נבחרים בחנות

מציג 1–4 מתוך 9 תוצאות

 1. פרסום תוכן שיווקי כרוך בתשלום
 2. אסור לצרף תמונות מהאינטרנט ללא זכויות יוצרים
 3. חובה לציין מקורות במידה ולקחתם חומר מאתרים אחרים
 4. אין לפרסם תכנים פורנוגרפים
 5. אין לפרסם ספאם

רוצים לתרום תוכן איכותי, לספר על אוספכם, לפרסם כתבה או מאמר בתחום האספנות?

אינדקס עסקים - חבילת הזהב

אינדקס עסקים - חבילת הכסף