הערכת שווי בולים בדגש על בולי ישראל – איציק אביטל

" בולים שנשמרו באלבומים איכותיים ומצבם הפיזי טוב שווים יותר מבולים באלבומים פגומים או במעטפות"

המאמר נכתב במקורו על מנת לענות על השאלות החוזרות ונשנות בקבוצות הבולאים השונות ע"י יורשים וחובבים מתחילים.
אנסה לרכז קצת מידע שיספק תשובות לשאלות שבדרך כלל נשאלות ואתן התייחסות קצרה שתתמקד בבולי ישראל .

רבות אני נשאל  "האם יש לי אוצר ביד" ?    "האם עובדים עליי כי אני לא מבין ?"

על השאלה  – כמה זה שווה ? התשובה בעקרון היא : כמה שמישהו אחר מוכן לשלם עליו .

כמו שעל השאלה  "כמה עולה המכונית ? " אי אפשר לענות מבלי לדעת את מחירון הבסיס ומי היצרן ושנת ייצור, מספר קילומטרים, מספר בעלים, כמות השריטות וההיצע והביקוש שיש לדגם  כך אי אפשר לתת מחיר לבול בלי להתחשב במספר עובדות ונתונים שצריך להכירם. בעסקת מכירת מכונית המחיר שנסגר בין הקונה למוכר לשביעות רצון שני הצדדים מבוסס על הרבה משתנים והוא זה שמאפיין את סכום העסקה. כך גם בבולים.

אז איך באמת יודעים לתמחר בולים ?
כמו לכל מוצר בשוק גם לבולים יש מחיר מחירון או "מחיר קטלוגי" ויש מחיר סופי שלבסוף נקבע ע"י השוק . 
כשבאים לתמחר מוצרי בולאות מתחשבים בכמה גורמים שאפרט להלן :
1. מחיר המחירון הקטלוגי : חברות לבולאות מוציאות אחת לכמה זמן מחירון שמשכלל את המחיר ע"פ פרמטרים שלהם . מחירונים אלה מהווים בד"כ רף עליון למחיר והם משמשים בעיקר לזיהוי קטלוגי ולציון עובדות שונות על הבול.כמות שהונפקה, תאריכי הנפקה וכדומה.
2. נדירות: עד כמה מה שאני מחזיק הוא נדיר ? פרמטר זה נקבע על פי כמה גורמים :כמות ההנפקה המפורסמת ע"י חברות הדואר. כמות הבולים שנמצאים בעולם ויש להם את התכונה המבוקשת על ידי האספן וכדומה.
3.  ביקוש והיצע : מהי כמות האספנים המעוניינים עכשיו בפריט שלי וכמה מוכרים אחרים מציעים את אותו פריט באותו זמן ? ככל שיש פחות ביקוש כך המחיר יהיה נמוך יותר.
 4 .מצב הפריט: לבול יכולים להיות כמה "מצבים" שמשפיעים על המחיר .בול חדש ,בול משומש, בול חתום ,בול עם שובל מלא ,בול עם שובל חלקי ,בול ללא שובל, בול עם טעות צבע, בול עם טעות בפסי הזרחן ,בול עם שינון מיוחד ,בול עם טעות בסימן המים ,בול שהודבק לאלבום ועוד  .  כל מצב שכזה משנה את המחיר – לעיתים גם בכפולות של 1000.
לפריטים בולאיים אחרים כגון מעטפות גיליונות או אוגדנים יש את הווריאציות שלהם . במידה והבול הינו חלק מסדרה יש משמעות רבה לתמחור אם הסדרה שלמה או חסרה.

בול קק

 

בול קק"ל חתום עם שובל חסר, צילום: איציק אביטל

5 . נקיון ותקינות : האם הבול ללא קמטים. האם כל השיניים שלו שלמות, האם הוא מודפס באופן ממורכז. האם הדבק שלו שלם וללא סימני הדבקה (בבולים חדשים), האם יש סימני חלודה או "כתמי זמן" שפגעו בבול. האם האוסף אוחסן באלבומים מיוחדים או ששכב בבוידם וצבר לחות? ככל שמצב הבול יותר טוב ערכו עולה.

6. סוג העסקה : אם המכירה נעשית לסוחר – הסוחר מכיר את השוק ועל כן יביא בחשבון את הרווח שהוא מצפה לקבל ולכן המחיר יהיה בהתאם. במכירה בין אספנים בד"כ מסכמים על אחוז מסוים מאחד הקטלוגים וכך מתמחרים.

 אז איך אני יודע כמה זה שווה ? 
כפי שכבר הבנתם, צריך לדעת הרבה ולהכיר את השוק ואי אפשר מכמה תמונות בפייסבוק לתת מחיר אמיתי. 
אבל – לא כל מי שירש אוסף צריך ללכת לקורס שמאות לפריטי בולאות . 
ניתן להיעזר בקטלוגים אונליין באינטרנט לצרכי זיהוי  ( קישורים בסוף המאמר ) ובאתרי מסחר כגון EBAY או DELCAMPE  שיכולים לתת מושג עבור עסקאות שהסתיימו וכן ניתן להתייעץ עם אספנים ותיקים שאינם סוחרים או עם סוחרים שנותנים הערכה כספית תמורת תשלום או תמורת חיוך.

הנה כמה כללי אצבע "בגדול" לתמחור של בולי ישראל:

"1. שנת ההוצאה"   
בישראל יש שלוש תקופות לעניין התמחור:
1948-1953  בולים שהונפקו בארץ בתקופה זו הם נדירים יחסית ומחירם עשוי להיות גבוה על פי מצבם . 

אתן כמה דוגמאות . בולי דואר עברי, בולי יום העצמאות הראשון והשני, בול המנורה,בול הנגב ועוד.

1954-1985   בשנים אלו ישראל הנפיקה כמויות עצומות והשוק מלא בבולים. בולים שכאלה נמכרים לעיתים במחיר קבוע של 10-30 אגורות לבול ללא התייחסות לקטלוג כלל. אחת הסיבות לדעתי (הלא מדעית) היא בשנות השבעים של המאה הקודמת היו הרבה אנשים שראו בהשקעה בבולים אפיק חסכון מבטיח אך ספקולטיבי. ספקוצליות אלו גרמו לביקוש גדול שנענה ע"י דואר ישראל שהדפיס מצידו בכמויות שהיו מעבר לצורך. זה יצר הצפה של השוק שתוצאותיה משתקפות בתמחור הזה.

 1986-2016   לבולים לא משומשים משנים אלו יש ערך נומינלי במטבע "שקל חדש" ותיאורטית יכולים לשמש לביול מכתבים. יש כמה גישות לתמחר אותם. סוחרים משלמים עליהם בין 40 ל 65 אחוז מהשווי הנומינלי שמוטבע על הבול. זה שוק פתוח וכבר שמעתי על אחוזים גבוהים יותר ונמוכים יותר בעסקאות שבוצעו. בולים משומשים שווים עשרות אגורות ואף פחות.

2. "גודל השוק
כמות האספנים בישראל הולכת ופוחתת. כמעט כל מי שהוא אספן "רציני" הוא גם מנוי על השירות הבולאי או שדאג להשלים חוסרים ועל כן יש לו על פי רוב את מרבית הבולים בוריאציה הבסיסית שלהם שהיא "בול בודד עם שובל לא חתום" ולכן הביקוש לבולי ישראל הוא מאוד נמוך בארץ .כמות הסוחרים בעידן האינטרנט מרקיעה שחקים. לפני עידן האינטרנט היו בישראל כ 30 סוחרים. כיום יש באיביי כמה אלפי סוחרים שמציעים את בולי ישראל.! זה מגביר את ההיצע ומוריד את המחירים.

"3. שובל"  
בישראל יש לבולים שובל כפול או שובל אחד בתחתית הבול. בולים עם שובל שווים יותר מבולים בלי שובל.

 

סט עצמאות עם שובל כפול, צילום: איציק אביטל

""4 שימוש" – 
בולים שאינם חתומים ויש להם דבק מקורי שלם ללא לכלוכים וללא קמטים שווים יותר מבולים משומשים שהורדו ממכתבים או בולים שהוחתמו ביום ההנפקה בחותמת מעוטרת.

"6. שימור" – 
בולים שנשמרו באלבומים איכותיים ומצבם הפיזי טוב שווים יותר מבולים באלבומים פגומים או במעטפות.בדרך כלל הרבה מהתמונות שמועלות בפורומים מציגות דפי אלבום עם נקודות חלודה חומות שמכילים בולים משומשים ממדינות שונות באותו דף, או שהבולים לא מסודרים בסדר הגיוני .לי אישית זה נותן אינדיקציה שב90% מהמקרים נכונה והיא שמדובר באוסף שלא שווה הרבה אם בכלל. נכון שבמקרים נדירים יש ניסים או הפתעות . אספן שהוריש בולים יקרי ערך גם התייחס אליהם בחייו כיקרי ערך ועל פי רוב דאג לאחסנם כיאות.

בול דואר עברי 500

 

בול דאר עברי 500 מיל, צילום: איציק אביטל

7. "מעטפות יום הופעה"

כמעט כל מה שכתבתי על בולים ניתן לכתוב גם על מעטפות יום ההופעה. השוק מוצף, כמות האספנים הולכת ופוחתת ויש ביקוש בעיקר למעטפות מהשנים הראשונות ובעיקר למעטפות המבוילות בבולים עם שובל.

מעטפת היום הראשון

 

מעטפת יום הופעה, צילום: איציק אביטל

8. "זיופים"

יש להביא בחשבון שכשמדובר על בולים נדירים כגון דואר-עברי 1000 וכדומה יש בשוק זיופים טובים או בולים מקוריים שהיו פגומים ועברו "טיפול משקם" . בקנייה או מכירה של בולים נדירים מומלץ לקבל אישור מקוריות "סרטיפיקט" ממומחה בעל הסמכה .אישור זה מייקר את העסקה אבל מבטיח את מהימנותה .

קדימה לעבודה :

ראשית צריך קטלוג. הקטלוג האינטרנטי של התאחדות בולאי ישראל מציג את כל הבולים שיצאו כאן החל מ1948. הקטלוג טוב לצורך סידור האוסף וזיהוי הבולים ושנות ההוצאה שלהם. הוא משתמש בתמחור שמבוסס על מחירון בשם "גלעדי" .מחירון זה יוצא לאור ע"י החנות "בולי גלעדי" שבתל-אביב והוא המחירון המקובל כבסיס לעסקאות בין סוחרים. אין תאימות בין המחירים באתר למחירי השוק אבל עוזר בזיהוי והערכה לצרכי ביטוח וכדומה.

http://israelphilately.org.il/he/

קבוצת אספני בולים ומעטפות היום הראשון בפייסבוק: 

www.facebook.com/groups/1853310888041881

קטלוג אינטרנטי נוסף שלא מתמחר את הבולים אבל נותן אפשרות לנהל את האוסף האישי נמצא באתר

  https://colnect.com/he/stamps/countries

קטלוג נוסף באנגלית של אתר לממכר בולים נמצא באתר הזה: 

https://www.postbeeld.com/customer-service/our-free-world-stamp-catalogue

הנה קישור לדף מרכז של קישורים לאתרים של קטלוגים אונליין:

 https://www.worldstampcatalogues.com/online-stamp-catalogues-old/

מזכיר שוב כי המחירים הם מחירי חנות ומשקפים את הסכום שבעלי האתר היו רוצים לקבל עבור הבולים .

בנוסף אציין כמה שמות של קטלוגים "מודפסים"  שכדאי להכיר את שמם :MICHEL,SCOTT,BALE, STANLY GIBBONS  , מוריה  ובטח יש עוד ששכחתי.

לאחר שזיהינו בעזרת הקטלוג מה יש לנו באוסף ניתן להכנס לאתרים של מכירות פומביות ) אני באופן אישי נעזר רבות בשני אתרי מכירות : EBAY ו DELCAMPE ( ולבדוק מה היו תוצאות מכירה ממוצעות של הבולים שיש לפנינו. לא כדאי בכלל להתרשם ומומלץ שלא לקבל אומדן שגוי ממכירות שטרם הסתיימו או מהמחיר אותו מבקש המוכר. כל אחד יכול לבקש מה שהוא רוצה. בגלל שיש באיביי כמה מיליוני עסקאות מכירה שמסתיימות כל שנייה אז אולי אפילו יהיה מוכר מסויים ש"יצליח לו" לקבל מחיר טוב מקונה תמים, אבל האומדן האמיתי הוא רק על סמך מחיר ממוצע של עסקאות שהושלמו לאותו בול באותו מצב.

מקווה שהדברים יסייעו למי שצריך. מוזמנים לכתוב לי לכתובת הדוא"ל המצורפת ואשמח לתת ייעוץ ראשוני . 

קרדיט: איציק אביטל       Gamla.stamps@gmail.com

תושב רמת הגולן , חבר באגודה הישראלית לאספנות תימאטית, אוסף בולי ישראל ובולי צרפת ואספן תימאטי של בולי יודאיקה. בנוסף אוסף גם גלויות "ארץ ישראל" שהודפסו לפני 1948

25.09.2019

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב email
Email

2 thoughts on “הערכת שווי בולים בדגש על בולי ישראל – איציק אביטל

  1. כתבה מתמצתת ולעניין .כל הכבוד

  2. נשמח לקבל הערכה על אוסף הבולים שנותר מאבינו ז"ל אם אפשר ליצור קשר אחרי 20/9/2019 תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

האספן

האספן

אנחנו תמיד שמחים לכל עזרה בשידרוג תוכן האתר, במידה ואתם רוצים לתרום תוכן איכותי, מאמרים מעניינים או סתם לשאול שאלה, אתם מוזמנים ליצור קשר

קטגוריות

מאמרים נוספים

סיכות ותגים של משטרת ישראל

אותות וסמלים במשטרת ישראל

  "במהלך השנים הראשונות לקיומה, היה מגוון האותות וסמלים במשטרה קטן יחסית " התבוננות בחולצתו של שוטר, יכול ללמד רבות על מסלול שירותו. שלל האותות

קרא עוד »