אוסף יפה ירקוני

כותב המאמר – הדי אור

“יפה ירקוני הייתה זמרת ישראלית, פופולרית ביותר בשנות החמישים והשישים. כלת פרס ישראל לזמר עברי”

יפה ירקוני נולדה ב-24 בדצמבר 1925 ונפטרה ב- 1 בינואר 2012. כאן זאת הזדמנות להראות חלק מאוסף על יפה ירקוני שברשותי וכן את סיפור חייה (שחלקה מופיע בפירסומים שונים וחלקם ברשותי בכתב ידה ולדעתי לא התפרסמו בשום מקום אחר).

אני ממש לא אוסף פריטי יפה ירקוני. למרות כל זאת ברור שב”לא אוסף” שירונים הנרחב שלי יש מספר רב של של שירונים של יפה ירקוני (ואפילו בשמות משפחה אחרים). ברור שב”לא אוסף” תקליטים ותקליטונים שלי יש מספר תקליטים בביצוע יפה ירקוני אבל להגיד שאני אוסף פריטי יפה ירקוני לא יהיה דברי אמת. לפני מספר שנים בשיטוטי בשוק הפשפשים באחד השולחנות בשוק היתה התקהלות רבה. על השולחן הוצגו מבחר גביעים, מדליות, פלקטים, יומנים, תמונות, תקליטים ועוד של יפה ירקוני. גביעים שהיא קיבלה כהוקרה על הופעה במוצב נידח זה או בפני חיילי חטיבה זו. המוכר רצה למכור את כל האוסף במלואו ואני רציתי לשמר את כל האוסף במלואו. כך שהרצונות של האחד והרצונות של השני התאחדו ונעשתה עיסקה שהיתה כדאית לשני הצדדים (לדעתי יותר לי כי אסופת החומרים יפה מאוד ומשמחת אותי בכל עת שאני מסתכל ומעיין בה).

יפה ירקוני הייתה זמרת ישראלית, פופולרית ביותר בשנות החמישים והשישים. כלת פרס ישראל לזמר עברי. נולדה בשם יפה אברמוב כבת הבכורה לאברהם ומלכה במשפחה בת שלושה ילדים. הוריה עלו לארץ ישראל מהקווקז בתחילת המאה העשרים. היא גדלה בדרום תל אביב ובגבעת רמב”ם (כיום שכונה בגבעתיים) והחלה את דרכה האמנותית בגיל צעיר, כשיחד עם אחותה ואחיה הצעירים הופיעה בבית הקפה המשפחתי בגבעת רמב”ם בהרכב שיצרו שנקרא “במתי”. ההרכב זכה להצלחה בקרב באי בית הקפה הפופולרי, ובהמלצת הזמר שמואל פישר היא התקבלה כרקדנית בלהקת הבלט של גרטרוד קראוס ורקדה במסגרתה במשך עשר שנים. בכתיבה בזכרונות על גרטרוד קראוס כתבה יפה ירקוני ” גרטרוד היתה האשה הכי חשובה לי בחיי. בזכותה גיליתי עולם חדש. בילדותי גרתי בגבעת רמב”ם……. הגענו אליה ברחוב פרוג בת”א וקיבלה אותנו בשימחה. היא לא ידעה עברית טובה וזה היה מצחיק איך המציאה בעצמה עברית משלה ….”

ב-21 בספטמבר 1944 נישאה ליוסף גוסטין, שהתגייס יום לאחר הנישואין והיה מראשוני המתנדבים היהודים לצבא הבריטי. הוא וחבריו צורפו אחר-כך לבריגדה היהודית. גוסטין נהרג ב-29 במרץ 1945 במערכה על נהר סניו, בזירה האיטלקית במלחמת העולם השנייה.

את ניסיונה הראשון כזמרת קנתה לה בלהקת “החישטרון” של החטיבה שהוקמה בזמן המלחמה והיא צורפה אליה. מספר שירים זוהו עם יפה ירקוני כגון “אל נא תאמר לי שלום”, “שחרחורת”, “קרה זה רק הפעם”, “האמיני יום יבוא” ו”באב אל ואד” שכתב כשנה לאחר תום הקרבות חיים גורי, לזכרם של מלווי השיירות (שאבי, יגאל בוטרימוביץ היה בין המלווים בשירותו בפלמ”ח לא בין הנופלים) ועוד.

ב-1948 נישאה בשנית לשייקה ירקוני, איש ההגנה וממייסדי החי”ש (שנפטר ב-29 באוגוסט 1983).

מיד לאחר הקמת המדינה יפה ירקוני חתמה על חוזה עם חברת התקליטים “הד ארצי” תמורת 2 לירות לחודש והחלה להקליט ללא הפוגה כמעט. היא הקליטה מעל 1000 שירים כאשר 400 מהם לילדים והוציאה 70 תקליטים אריכי נגן וארבע קומפקט דיסק.

ירקוני הופיעה ברוסיה בשנת 1989, שש פעמים ביפן, קונצרטים וטלוויזיה בכל דרום אמריקה, אוסטרליה, דרום אפריקה ובארצות הסקנדנביות. היא הופיעה על הבמות המכובדות ביותר כגון: “קרנגי הול” בניו יורק, ב”ווסטברי מיוזיק הול”, ב”אבייברי פישר הול”, ב”לינקולן סנטר”, בפסטיבל הגאז במונטריי עם דיסי גלסבי, בלונדון פאלדיום, באולימפיה פריז ועוד.

בנוסף לשירים המזוהים “שירי יפה ירקוני” (כפי שציינתי קודם) שירי הילדים שלה מושרים עד היום כגון: עגלה עם סוסה, קוראים לי ליבי, אבא שלי, שירי חגים ועוד.

במאמר זה אני מעלה מספר פריטים יחודים כגון גביעים שקיבלה לאורך השנים בהופעות התנדבויות בפני חיילים, פגישות ביום בחייה לקראת סוף שנות השמונים, פלקט, ספר שקיבלה במתנה, תמונות ועוד.

תמיד היא תשאר בזיכרוננו כזמרת המלחמות עם השירים האדירים שריגשו אותנו אז עד מאוד.

נ”ב: בכל המאמרים שלי אני משתמש אך ורק בפריטים אשר נמצאים בידי ושייכים לאוספים הרבים והשונים שלי. מקווה שנהנתם.

קרדיט: הדי אור

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email

קבוצות "האספן" בפייסבוק

האספן

האספן

אנחנו תמיד שמחים לכל עזרה בשידרוג תוכן האתר, במידה ואתם רוצים לתרום תוכן איכותי, מאמרים מעניינים או סתם לשאול שאלה, אתם מוזמנים ליצור קשר

כתיבת תגובה

קטגוריות אספנות

קטגוריות

מאמרים נוספים

הסרט הכחול

תיחקר וכתב: הדי אור “בחודש אוגוסט 1958 משרד הבריאות פרסם מודעה שהוא ממליץ לבקר במסעדה בעלת “הסרטהכחול” לכל מכרי ידידי וחברי.מבקש שתסירו את החיוך מפניכם

קרא עוד »

מוצרים נבחרים בחנות

מציג 1–4 מתוך 20 תוצאות

  1. פרסום תוכן שיווקי כרוך בתשלום
  2. אסור לצרף תמונות מהאינטרנט ללא זכויות יוצרים
  3. חובה לציין מקורות במידה ולקחתם חומר מאתרים אחרים
  4. אין לפרסם תכנים פורנוגרפים
  5. אין לפרסם ספאם

רוצים לתרום תוכן איכותי, לספר על אוספכם, לפרסם כתבה או מאמר בתחום האספנות?

אינדקס עסקים - חבילת הזהב

אינדקס עסקים - חבילת הכסף