חשיבותו של דירוג שטרות ומטבעות

כאשר איסוף המטבעות והשטרות תפס תאוצה במהלך המאה ה- 19 (ושטרות במאה ה-20), מצבו של הפריט, יחד עם נדירותו, קבעו למעשה את ערכו בדומה למה שקורה כיום. במהלך השנים, הדירוג הפך למערכת הבחנת דרגות עדינות יותר ויותר. הבעיה הייתה ההקצאה הסובייקטיבית של “ציונים” על ידי הסוחרים השונים אשר גרמה לפער גדול בין הערכת סוחר אחד לאחר.

כאשר שוק השטרות והמטבעות הנדירים הוגבל למספר קטן של אספנים וסוחרים שסחרו זה עם זה, די היה בשלוש הגדרות רחבות בכדי לקבוע את מצב הפריט:
“טוב” / “Good” – שטר / מטבע שרוב הפרטים שלו (כלומר, ההטבעה / הדפוס שלו) ברורים ושלמים.
“יפה” / “Fine” – מטבע עם פירוט ברור וברק על פני השטח שלו , או שטר שבמצב משומש מעט וללא בעיות כגון חלודה, חוסרי נייר וכד’.
“לא במחזור” – מטבע / שטר שמעולם לא היה במחזור ולכן שמר על מצבו בצורה מושלמת.

ככל שהשוק גדל, הבינו אספנים שכמה מהפריטים “משובחים” יותר מאחרים. לדוגמא, כמה מטבעות “לא במחזור” עלו מעל שאר המטבעות באותה קטגוריה ב- פרטים, ברק ובמראה הכללי. עד מהרה החלו לצוץ מונחים כמו “Very Fine” ו-“Extra Fine”, כאשר אספנים ביקשו להגדיר עוד יותר את מצב המטבעות שלהם ולהעלות את ערכם.

בשנת 1948, ד”ר וויליאם שלדון, נומיסמטיסט בעל שם, פיתח את סולם שלדון, כשהוא מקצה ציונים מ”1″ עד “70” למטבעות על פי התיאוריה ש”70″ יהיה שווה פי 70 מ”1″.

הצורך בתקן אוניברסלי

כדי למנוע מצב של חילוקי דעות בקרב אספנים וסוחרים בנוגע למצב הפריטים, התאגדו מספרים מומחים בנושאי שטרות ומטבעות בשנות השמונים והקימו קבוצות דירוג כגון חברות  PCGS, NGC ו- PMG. השוק במהרה למד כי ישנו הבדל עצום לעין מיומנת בין דירוג 64 לדירוג 65. הן במצב הפריט והן בנוגע למחיר הפריט.
דוגמא טובה ממחוזנו, לפני מספר שנים נמכרו במכירות פומביות 2 המטבעות הראשונים של מדינת ישראל, 25 מיל תש”ח [1948]. דירוג 64 נמכר קרוב ל-1,600$ ואילו דירוג 65 נמכר במכירה אחרת קרוב ל-3,300$. זוהי דוגמא לפער כאשר מדובר ברמות הגבוהות, ישנם כמובן עוד אלפי דוגמאות.

תמונה מאתר: https://il.bidspirit.com

תהליך, יתרונות וחסרונות הדירוג.

תהליך הדירוג קורה במספר שלבים אשר בכל שלב ושלב הפריטים מטופלים ע”י אנשים מוסמכים ומנוסים וכמובן בקיעים בעדינות הנדרשת בשטרות ומטבעות. לאחר קבלת הפריטים, הם עוברים בקפידה לצוות מומחים ראשוני אשר בוחן אותם ונותן ציון בהתאם למצב הפריט, לאחר הסכמה על ציון, הפריטים עוברים למומחה נוסף אשר בודק כי הציון שניתן תואם למצב הפריט, השלב הבא הינו שימור הפריט בפלסטיק תואם ולאחר מכן השילוח לבעלים.

לא תמיד כדאי לדרג שטרות ומטבעות, לפני שנדבר על מתי עדיף שלא, נתייחס ונמנה קודם את יתרונות הדירוג:

 1. מקוריות  – כיום, ישנה תעשיה ענפה אשר עוסקת בייצור זיופים של פריטים נדירים ויקרים בתחום האספנות, ישנם לא מעט אספנים אשר לא פעם חשבו שקנו פריט יוצא דופן וגילו לדאבונם מאוחר יותר כי היה מדובר בתרמית. כאשר קונים פריט מדורג, אפשר להסיר את הדאגה הזאת משום שחברות הדירוג מבטחות את הבעלים ומתחייבות להחזיר כסף במידה ודירגו פריט אשר התברר בדיעבד כ-לא אוטנטי. העובדה שקיים גוף אשר נותן אסמכתא בעל אישור בין-לאומי לאוטנטיות הפריט, משרה ביטחון ומקלה מאוד על אספנים אשר לא רוצים לקחת סיכונים מיותרים ומייצבת את שוק האספנות.
 2. מצב  – לא פעם, אספנים מתלבטים האם הפריט שמוצע כרגע למכירה הוא יותר טוב או פחות טוב ממה שכבר נמצא אצלם באוסף, התלבטות אשר גורמת לחלק מהאספנים לפספס שדרוג אשר בהמשך יהיה דבר מאוד קשה להשגה. מלבד זאת, לפעמים, אין לאספנים את היכולת להגיע למקום המכירה ולבחון את הפריט בעצמם והם אמורים להסתמך אך ורק על התמונות אשר יכולות להיות מצג שווא ולהטעות, לפעמים בשוגג ולפעמים במזיד.
  הדירוג פותר בעיות אלה, כשמדובר בסקלה אוניברסלית, לאספן אשר מחפש פריטים איכותיים, יהיה הרבה יותר קל לקבל את ההחלטה בנוגע לאם כן או לא לרכוש פריט זה או אחר לאחר שהוא נבחן ע”י מומחים וקיבל ציון לפי הסקאלה האוניברסלית.
 3. שימור – לא פעם אחת, אנו נתקלנו באספנים אשר קנו לפני שנים או עשרות שנים פריטים במצב מושלם אך בשל חוסר ידע או הזנחה, הפריט לא נשמר באופן הדרוש, כמובן שהנזקים לא מופיעים כמה ימים אחרי אלא לאחר כמה שנים טובות. הפריטים המדורגים מונחים בתוך פלסטיק קשיח / גמיש אשר מאפשר לפריט להשתמר במצב הרבה יותר טוב ומגן עליו מנזקים סביבתיים אשר רוב אמצעי השימור לא מגינים.
 4. שווי – כיום, לאחר שהדירוג הפך לפופולארי במיוחד, כאשר לפריטים היקרים יש לא מעט זיופים, שהמרוץ אחר הפריט במצב הטוב ביותר רק תופס תאוצה וכמות האספנים הולכת וגדלה, אפשר לראות כי ע”פ העבר וע”פ המגמה הנוכחית כי המחירים לטווח הרחוק עולים. למכור פריט לא מדורג יכול לגרום להרבה קונים פוטנציאלים לוותר על ההתמודדות בשל הסיכון הכרוך בכך, לכן הדירוג מקנה למוכר כמעט תמיד פרמיה משמעותית במחיר אשר מפצה על עלות הדירוג.
 5. כמויות – בעבר, לא היה אפשר באמת לדעת מה נדיר יותר ומה פחות, הכל היה ע”פ המגוון  בשוק האספנות ולא היה אפשר באמת לכמת כמה קיימים מכל סוג וסוג. כיום המצב השתנה, חברות הדירוג מאפשרות לגשת לטבלה מסודרת לפי מדינות ולראות בעצמם כמה דורגו מכל פריט ובאילו דירוגים. נתונים אלו מאפשרים לשוק האספנות לצמוח בצורה הרבה יותר בריאה, שקולה ומחושבת. דבר אשר תורם לא מעט לתחום.

למרות כל האמור להעיל, עדיין יש מקרים בהם לא רצוי לדרג פריטים מסוימים:

 1. נדירות – כשמדובר בפריטים נפוצים, כגון כספים אשר נמצאים במחזור הכספים הנוכחי או פריטים אשר ידועים כי נשמרו מהם כמויות גבוהות, אין טעם לדרג משום שאין שום פרמטר בנושא הנדירות (כמות, איכות ותדירות) אשר הפריטים עונים עלייהם.
 2. מצב הפריט – לפעמים גם אם מדובר בפריטים לא נפוצים, עדיין לא כדאי לדרג, הרבה תלוי במצב הפריט ולרוב, אם לא מדובר במצב גבוה מהממוצע או אם המטבע כבר ניזוק, במקרים אלו, הדירוג לא יוסיף דבר ולפעמים אפילו יוריד משווי הפריט.
 3. זמן –דירוג מטבע הדברים לא קורה אחרי כמה דק’, התהליך לוקח בין מספר שבועות לבין מספר חודשים, הכל תלוי בשווי הפריט, ככל שהוא מבוטח בסכום גבוה יותר כך הוא מדורג מהר יותר. מטבע הדברים, מי שמעוניין במימוש מהיר של כסף, תהליך הדירוג פחות מתאים לו.
 4. אחסון – למרות שהפריטים יהיו מוגנים יותר מנזקים סביבתיים, הנפח אשר כמה עשרות מטבעות מדורגים יצרכו הוא גדול פי כמה ממטבעות לא מדורגים, לכן זהו חיסרון נוסף לפריטים המדורגים.

אנו ב-“רימון מכירות פומביות” מציעים יעוץ חינמי בנושא זה ולא פעם מנענו מאספנים ויורשים לשלוח פריטים לדירוג בשל ההפסד הכספי הכרוך בכך.

באופן כללי, בארץ ובעולם האספנות תופסת תאוצה רבה. כמובן שהדירוג אינו מיועד רק למטבעות ושטרות, אלא גם לענפים דומים כגון, אסימונים, מדליות, אמצעי תשלום מנייר, צ’קים וכד’ וגם בענפים שונים כגון, קלפי איסוף, קומיקסים, קופסאות משחק ועוד. ישנם לא מעט אספנים רציניים אשר בשל הסיכון הכרוך בפריטים לא מדורגים ובשל צורת האוסף והצגתו, קונים פריטים מדורגים בלבד. אנו רואים מגמה חזקה של ביקוש גדול לפריטים מדורגים בקרב רוב האספנים !

קרדיט: רימון מכירות פומביות

מקורות:
https://www.pcgs.com/thepcgsstory

http://images.goldbergauctions.com/php/chap_auc.php?site=1&lang=1&sale=96&chapter=119&page=13

https://il.bidspirit.com/

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email

קבוצות "האספן" בפייסבוק

rimon.auctions

rimon.auctions

אנחנו תמיד שמחים לכל עזרה בשידרוג תוכן האתר, במידה ואתם רוצים לתרום תוכן איכותי, מאמרים מעניינים או סתם לשאול שאלה, אתם מוזמנים ליצור קשר

כתיבת תגובה

קטגוריות אספנות

קטגוריות

מאמרים נוספים

הסרט הכחול

תיחקר וכתב: הדי אור “בחודש אוגוסט 1958 משרד הבריאות פרסם מודעה שהוא ממליץ לבקר במסעדה בעלת “הסרטהכחול” לכל מכרי ידידי וחברי.מבקש שתסירו את החיוך מפניכם

קרא עוד »

מוצרים נבחרים בחנות

מציג 1–4 מתוך 20 תוצאות

 1. פרסום תוכן שיווקי כרוך בתשלום
 2. אסור לצרף תמונות מהאינטרנט ללא זכויות יוצרים
 3. חובה לציין מקורות במידה ולקחתם חומר מאתרים אחרים
 4. אין לפרסם תכנים פורנוגרפים
 5. אין לפרסם ספאם

רוצים לתרום תוכן איכותי, לספר על אוספכם, לפרסם כתבה או מאמר בתחום האספנות?

אינדקס עסקים - חבילת הזהב

אינדקס עסקים - חבילת הכסף