איסוף מטבעות – המדריך המלא

איסוף מטבעות הוא תהליך שיטתי של איסוף מטבעות מארצות ומתקופות שונות לפי נושאים, תקופות , סוגי מתכות וכו'.

נומיסמטיקה (לטינית –numisma, nomisma, numismatis  -מטבע ) לעומת זאת הוא המדע שעוסק בחקר העבר ההיסטורי, הכלכלי והגאוגרפי של מטבעות.

קיים משפט מפורסם האומר: "איסוף מטבעות הוא תחביב של מלכים, אך היום לא צריך להיות אוליגרך על מנת להתחיל לאסוף מטבעות. כמובן שיש מטבעות ששווים עשרות אלפי דולרים ואפילו מיליונים, אך התחום של איסוף מטבעות רחב כל כך שתמיד אפשר למצוא מטבעות במחיר סביר שמתאים לכל כיס.

באתרינו תוכלו למצוא בקלות מידע רב בתחום, כולל קטלוגים הכי מעודכנים, טיפים לאספנים מתחילים, פורומים וכמובן חנות מטבעות ואביזרי אספנות.

  • איך להתחיל את האוסף

איסוף מטבעות הפך בשנים האחרונות לתחביב הפופולרי בעולם וקיימות אפשרויות רבות להתחיל אותו.

נדיר מאוד שבן אדם יכול להחליט ישר באיזה תחום של איסוף מטבעות הוא הולך להתמקד (תקופה מסויימת, סוגי מתכות מסויימים, נדירות המטבעות….). לרוב פשוט מתחילים לאסוף מטבעות "זמינים" מסוגים רבים,  כגון: מטבעות שנשארו להם מטיולים בחו"ל, מטבעות שנמצאו בבוידם לאחר ניקיונות או אוסף שעבר בירושה.  לאחר תקופה זמן מה הם מבינים שזה בלתי אפשרי לאסוף את כל סוגי המטבעות ומתחילים להתמקד בתחום מסוים.

בבחירת תחום ההתמקדות של איסוף המטבעות, על האספן לשאול את עצמו את שאלות הבאות:
מה התקציב שלי?,  כמה זמן יוכל להשקיע?, מה מעניין אותי? וכו'.

את האוסף הראשון שלכם אפשר להרכיב ממטבעות לא יקרים שאפשר להשיג בקלות. אל תמהרו ישר לרכוש מטבעות יקרים, ככל שאין לכם ניסיון הנדרש, תמיד יש סיכוי שתרכשו מטבעות מזויפים.

בחנות "האספן" קיימת מערכת החיפש מתקדמת שתאפשר לכם למצוא בקלות מטבעות לפי קריטריונים רבים בצורה קלה ואינטואיטיבית.

  • כלים חשובים לאספן מתחיל

לאחר שעשיתם בחירה קשה וסוף סוף בחרתם את נושא האוסף, הגיע הזמן להצטייד בכלים שיעזרו לכם לבדיקת מטבעות, הערכת ערכם, אחסונם וניהול האוסף.

בדיקה: בעולם שלנו למדו לזייף הכל. השוק מוצף בזיופים רבים של מטבעות שונים שלא בהכרח נדירים או יקרים. זיופים רבים הינם טובים כל כך, עד שכמעט בלתי אפשרי לזהות הבדלים בין מטבע מקורי לזיוף. לאורך השנים כמעט כל אספן יתקל מתישהו בזיוף, הניסיון וכלים לבדיקה יכולים לעזור בזיהוי.

אז מה בעצם הכלים שיכולים לעזור לכם?

קטלוגים: קיימים מגוון קטלוגים רבים שנותנים מידע ופירוט של כמעט כל סוגי המטבעות שקיימים בשוק. בעזרתם תוכלו לדעת פרמטרים חשובים כמו משקל, קוטר, שנת הטבעה, מחיר. באתרינו תוכלו למצוא קטלוג הכי מעודכן של מטבעות ישראל מתקופת המנדט הבריטי ועד ימינו.

משקל: משקל הינו פריט חובה לכל אספן, במיוחד לאספני מטבעות ממתכות יקרים (כסף/זהב/פלטינה). מומלץ לרכוש משקל מדויק עם רמת דיוק 0.00, בנוסף אפשר לרכוש משקולת (100 גרם) לטובת ביצוע קליברציה.

מטבעות ישנים שהיו בשימוש מקבלים שחיקה שמפחיתה ממשקל המטבע. במידה ויש הבדלים במשקל של עד 0.10 גרם זה מקובל. אם יש הבדלים של כמה גרמים כמעט בוודאות אפשר להגדיר את המטבע כמזוייף.

קליבר: הקליבר הינו כלי יעיל לבדיקת קוטר המטבע. בעידן הזיופים כמוזכר לעיל, לרוב המשקל ואפילו סוג מתכת יהיו נכונים. בדיקת קוטר המטבע עם הקליבר יתן חיזוק נוסף לבדיקת האוטנטיות של המטבע.

כפפות: אם תרצו לשמור על ערך גבוהה של אוסף, תזכרו שאסור לגעת במטבעות בידיים חשופות. השומן שיש על ידיים שלנו וטביעות אצבע משאירים סמנים על מטבעות ואפילו יכולים לגרום להתחמצנות ונזק בלתי הפיך. כפפות מבד יאפשרו לכם לחזיק במטבעות בלי כל נזק.

זכוכית מגדלת: קיימים מטבעות רבים שערכם משתנה בגלל וריאציות שונות של המטבעות, טעויות הטבעה או פריטים מיוחדים שמופיעים על מטבע. אל מנת לבדוק את כל פריטים קטנים חובה להצטייד בזכוכית מגדלת טובה שתעזור לבחון את מצבו.

מגנט: מגנט חזק הינו כלי חובה לכל אספן. המגנט מאוד שימושי לבדיקת מטבעות כסף/זהב שלא מתמגנטות!

אחסון: השוק מוצף במגוון סוגי אלבומים, הולדרים, קפסולות וארונות לאחסון מטבעות. גם אם הצלחתם למצוא מטבע יקר ערך, אחסון לא תקין שלו יגרום לירידה משמעותית בערכו ואפילו נזק בלתי הפיך. חובה לזכור ששמירת מטבעות בעזרת אמצעי איחסון זולים כמו שקיות ניילון, דפים עם חומרים רעילים (לדוגמא PVC) יגרמו להתחמצנות של מטבעות. מטבעות בעלי ערך גבוהה מומלץ לאחסן באלבומים עם דפים ללא חומרים רעילים, הולדרים מקרטון וארונות עץ מיוחדים.

בחנות "האספן" תוכלו למצוא מגוון אביזרי אחסון באיכות גבוהה ובמחירים אטרקטיבים.

ניהול: לאורך השנים ככל שהאוסף שלכם יגדל, יהיה קשה מאוד לזכור איזה פריטים קיימים באוסף ומה חסר. לכן מומלץ להתחיל בניהול האוסף בקובץ אקסל עם טבלה המכילה את הפרמטרים הבאים לכל אחד מהמטבעות: מדינה, ערך נקוב, שנה, סוג המתכת , כמות הטבעה, סימנים מיוחדים, משקל, קוטר, מחיר רכישה, מחיר קטלוג.

מקורות:

ויקיפדיה

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D1%83%D0%BC%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב email
Email
כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

האספן

האספן

אנחנו תמיד שמחים לכל עזרה בשידרוג תוכן האתר, במידה ואתם רוצים לתרום תוכן איכותי, מאמרים מעניינים או סתם לשאול שאלה, אתם מוזמנים ליצור קשר

קטגוריות

מאמרים נוספים

סיכות ותגים של משטרת ישראל

אותות וסמלים במשטרת ישראל

  "במהלך השנים הראשונות לקיומה, היה מגוון האותות וסמלים במשטרה קטן יחסית " התבוננות בחולצתו של שוטר, יכול ללמד רבות על מסלול שירותו. שלל האותות

קרא עוד »